Autor: Jakub Milata

Bílé podbarvení budíku.

Před nedávnem jsem se rozhodl udělat si bílé podbarvení budíku na přístrojové desce s modrým podsvětlením. Nejdříve jsem vymontoval přístroje abych zjistil přesné rozměry a polohu čísel na cifernících. Celou krabici jsem vyscanoval:

Toto jsem si dal v Corelu draw 9 jako podklad a začal jsem obkreslovat tvary, polohu čísel a stupnici a pak jsem postupně dokreslil ten zbytek.. Hrál jsem si s tím několik hodin, ale je to docela dobrá zábava :-) Výsledek tady máte ke stažení ZDE, ovšem doporučoval bych všem aspoň pár drobností pozměnit ať jsme všichni originální :-) Jestli potřebujete poradit jak udělat něco v Corelu tak mi můžete napsat. Když to bylo všechno nakresleno tak to bylo třeba vytisknout. Doporučuji to tisknout na barevné laserovce, ale na inkoustovce by to snad mohlo jít taky ale laser je laser... když tak si to vytiskněte na inkoustovce a nechte barevně zkopírovat pokud nemáte přístup k laserovce. Na druhou stranu papíru jsem vytiskl světle modrou barvu kvůli modrému podsvětlení. Jak prosté :-) 

V případě zájmu můžu připravit více barevných provedení, případně úplně jiné motivy včetně nějakých fotek a obrázků na přání.

Demotnáž i následná montáž je jednoduchá. V knize pred demontáží palubních prístroju doporucují odpojit autobarii aby nedošlo ke zkratu na plošném spoji behem vytahování.Volant není treba odmontovat, ale je treba o 90 stupnu otocit na jednu a pak na druhou stranu aby jste mohli vyšroubovat dva šrouby pod jeho rameny. Když odmontujete všechny plastové kryty musíte rukou šáhnout za tahometr a odpojit lanko které je tam zacvaknuté.Stací stisknout pácku kterou nahmatáte pod lankem a lanko vytáhnete.Pak mužete krabici s prístroji povytáhnout ven, odpojit všechny kabely a úplne vytáhnout. Dále je potreba odlepit starý potisk tachometru a otáckomeru. K tomu je potreba sundat rucicky. Pozor, polohu rucicky u tachometru si musíte bezpodmínecne oznacit aby jste ji nasadili presne tak jak byla a nemuseli X krát jet za nejakým autem presne domluvenou rychlostí a ruciku pootácet tak jak jsem to musel delat já:-))) Dá se to udelat jednoduše.Rucicku si dejte na tu zarážku a z druhé strany tachometru si oznacte válecek na který je rucicka pridelaná. U otáckomeru to je jednoduché, rucicku potom nasadíte tak aby po otocení klíckem ukazovala presne na 0. Pro kontrolu si poznamenejte urcitou rychlost a k tomu presné otácky aby jste vedeli jestli vám to po výmene ukazuje stejne jako pred tím. Rucicky jsou jen nasazené, stací vytáhnout nahoru. Moje rucicka od otáckomeru šla sundat lehce a ta od tachometru hodne držela tak jsem chytil ten válecek z druhé strany a trochu s ní zatocil, pak už šla vytáhnout. Straý potisk mužete odlepit, pokud je ješte prichycen pod nejakýma malickýma šroubkama, tak je odšroubujte, jestli je pod nýtama,tak to nejak opatrne odtrhnete. 
Po odlepení starých potisku zustane na tachometru dostatek lepidla na prichycení nových. Pred prilepením nových budíku si nezapomente vystrihnout okénka pro ukazatel najetých kilometru. Je to velice pracné, já jsem je vyrezával žiletkou presne podle odlepených starých potisku.Pozor, okénka nakreslená v návrhu jsou o neco menší, proto to vyrezávejte podle puvodních potisku.Nové ovšem doporucuji vytisknout nejméne dvakrát protože pri tom vyrezávání se toho dá dost pokazit. Nalepit nový potisk zvládne asi každý. Další problém je ale v tom že obycejný papír je prusvitný narozdíl od hmoty na které je starý potisk.Podsvetlení budíku bude velice nerovnomerné. Rovnomerného podsvetlení ale mužete dosáhnout nalepením alobalu na druhou stranu budíku a pridáním ruzných stinítek. I pres to je svetlo na okrajích trošicku silnejší a smerem ke stredu se cástecne ztrácí, ale i tak to vypadá dost dobre. Když si s tím budete chvíli hrát tak urcite na neco príjdete a vychytáte to k dokonalosti. Když už to máte všechno hotové tak zbývá nasadit rucicky presne tak jak byly a namontovat prístroje zpátky do auta. Než ale namontujete všechny plasty a kryty tak doporucuji kousek se autem projet jetstli to ukazuje správnou rychlost - kontrola podle poznamenaných otácek nebo podle jiného auta.Prípadne rucicku podle potreby pootocte a pak mužete vše namontovat a jet se pochubit kámošum s novými budíky které jen tak nekdo nemá :-))
Mé nové budíky se všem hodne líbí a jsem s nima nesmírne spokojen. Jestli máte nejaké dotazy ohledne výmeny, jakékoliv nápady nebo pripomínky a taky jestlijestli jste se rozhodli ty své predelat tak mi prosím napište na jakub.milata@centrum.cz